grzybobranie

Program, czas i trasy wypraw na grzyby ustalane indywidualnie.




Grzyby jadalne w lasach

Raport występowania grzybów jadalnych.

 

KOCHANI GRZYBIARZE!

Oddajemy w Wasze ręce wraz z miesięcznikiem "Za miastem", niezwykły przewodnik - " Mały Atlas Grzybów". Są w nim zdjęcia powszechnie zbieranych lub znanych z widzenia owocników grzybów jadalnych oraz ich sobowtór trujący, niejadalnych i warunkowo jadalnych - we wszystkich przypadkach oznaczyliśmy jako trujące.
Opisaliśmy główne owocniki kapeluszowe, tzw. rurkowe lub blaszkowe. Na powierzchni rurek i blaszek powstają zasiewające się zarodniki. Kilka owocników nie ma kapeluszy - to tak zwane wnętrzniaki.

Owocnik kapeluszowy składa się z kapelusza i trzonu. Kapelusz ma charakterystyczną fakturę skórki i zabarwienie. To samo odnosi się do blaszek lub rurek. Trzon może być gładki lub mieć na sobie pierścień, powstały z tzw. osnówki - błony okrywającej blaszki za młodu. Podstawa trzonu może być zgrubiała lub bulwiasta, a także osłonięta błoną za młodu okrywającą cały owocnik (np. muchomorów). Jej strzępki pozostają na kapeluszu jako tzw. łatki (np. u muchomora plamistego).

Główna masa grzyba, choć nie widoczna, powstała z zarodnika, jest w podłożu. Czasami skupia się ona w jednym miejscu, aby wytworzyć owocnik, który ze smakiem jemy i nieprawidłowo nazywamy grzybem, zamiast owocnikiem grzyba. Pamiętajmy jednak, że trzeba wyjąć z ziemi trzon aż od samego spodu, żeby upewnić się z jakim gatunkiem mamy do czynienia. Zachęcamy też do skorzystania z naszych przepisów kulinarnych w "Za miastem" nr 9, do spróbowania m.in. leśnej zupy czy jarzynki z kurkami.
Życzymy obfitego zbioru grzybów, koniecznie sprawdzonych w naszym atlasie.


Smacznego!
Redakcja "Za miastem"
www.zamiastem.pl